INSTAGRAM HESAP HIRSIZLIĞI. DİKKAT

INSTAGRAM HESAP HIRSIZLIĞI. DİKKAT

ŞİFRENİZİ GİRDİĞİNİZ SİTELERE DİKKAT EDİNİZ

Sosyal medyada bir forumda veya herhangi bir sitede üyelik ile giriş yaparken şifrelerinizin aynı olmamasına özen gösteriniz. Özellikle facebook, instagram, twitter, youtube gibi önemli platformların şifrelerini başka sitelere girdiğiniz şifreler ile kesinlikle aynı yapmayınız. 


Bir sitenin hacklenmesi durumunda ve kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesi durumunda üye olduğunuz hesabın şifresi ile sosyal medya hesaplarınıza giriş denemeleri yapılacaktır ve aynı olması durumunda muhtemelen hesabınız çalınmış olacaktır. Bu tarz durumlarda saldırının nereden ve kim tarafından geldiğini asla bilemeyeceksiniz.


Hesabınızın güvenliliği sizden sorulmalıdır. Siz eğer ki hesaplarınıza değer ve önem veriyorsanız hesaba dışarıdan kimsenin erişemeyeceğini mutlaka bilmeniz gerekmektedir. En ufak dalgınlık ve hata sizleri mağdur durumuna düşürecektir.


İKİ AŞAMALI KİMLİK DOĞRULAMA

Instagram da dahil olmak üzere birçok sosyal ağ ve e-posta servisi bizlere ‘iki faktörlü kimlik doğrulama’ özelliğini ücretsiz sunmaktadır.


Hesabınızda iki kademeli güvenlik önlemi olan ‘kodmatik’ veya ‘SMS doğrulaması’ yöntemlerini kullanırsanız, parolanızı ele geçirseler dahi, telefonunuza gelecek olan kodu girmedikten sonra hesabınıza giriş yapamayacaklardır.


KENDİ GÜVENLİĞİNİZİ SAĞLAYIN

"Telif  hakları nedeniyle profiliniz 24 saat içerisinde kapatılacaktır, bizimle iletişime geçin" veya "Hesabınız ele geçirildi lütfen aşağıda ki linke tıklayınız" gibi mesajlar alıyor ve kullanıcılar panik ve o anlık dalgınlık ile linke tıklıyor. Bu andan itibaren hesap bilgileri linki gönderen kişiler tarafından ele geçiriliyor ve anlık olarak hesabın tüm bilgileri değiştirilerek ele geçiriliyor.


Bu bir oltalama/yemleme taktiğidir. Bu işlemlerde güvenli ve güçlü parola bir işe yaramaz o an hızlı olmadığınız sürece hesabınızı kurtarmak imkansız hale gelecektir. 


Gelen bir mail ya da mesaj, tanıdığınızdan olsa bile bilinmeyen bir linke ve dosyaya tıklamayın.


Hiçbir kurum ve kuruluş, kullanıcıların iletişim bilgileriyle parolalarını mail ya da mesaj yolu ile istemez.Ele geçirilen hesaplarınızdan takip ettiğiniz ve takipçilerinize aynı mesajlar veya farklı oltalama mesajlarıyla iletişime geçeceklerdir ve onların da hesaplarını ele geçirmeye çalışacaklardır. Sizi seven, tanıyan, güvenen kişiler bu oltalamaya ilk düşecek kişiler arasındadır. Mağdur olmamanız için asla sosyal medya üzerinden gelen linklere tıklamamanız gerekmektedir.


Kendi güvenliğinizi sağlayarak hem kendinizi hem de arkadaşlarınızı güvende tutabilirsiniz.INSTAGRAM HESABI NASIL KURTARILIR?


Hesap ele geçirildiğinde Instagram ile iletişime geçerek hacklendiğinizi belirtmeniz gerekiyor.


’Ayarlar’dan ‘Yardım Merkezi’ne geliyorsunuz. Burada ‘Giriş yapma ve Sorun Giderme’ bölümünü tıklıyorsunuz.


’Hesabımın bir başkasının eline geçtiğini düşünüyorum’ kısmına giriş yapıyorsunuz.


security@mail.instagram.com’dan e-posta adresinizin değiştiğini bildiren bir mail aldıysanız ‘bu değişikliği geri al’ı işaretleyin.


Şifreniz de değiştirildiyse Instagram’dan bir giriş bağlantısı veya güvenlik kodu talep edin.


Giriş bağlantısı istemek için: ‘Giriş’ ekranında ‘Yardım al’ veya ‘Şifreni mi unuttun’ seçeneğine tıklayın.


Hesabınızla ilgili kullanıcı adını, e-posta adresini veya telefon numarasını girin ve ardından ‘ileri’ye dokunun.


e-posta adresinizi ya da telefon numaranızı seçin ve ardından ‘giriş bağlantısı gönder’e dokunun.


Yine de hesabınızı geri alamazsanız ‘daha fazla yardıma ihtiyacım var’ linkini tıklayarak gerekli yönlendirmeleri yapın.Çalınan veya kapanan hesaplarınızı x.xxx ücret karşılığında geri alabiliriz. Sizde bu tür sorunlar ile karşılığınızda bizimle iletişime geçerek destek alabilirsiniz.


https://sosyalmediavm.com
instagram çalınan hesap, instagram hesap kurtarma, instagram çalınan hesabı geri alma, instagram hesabım çalındı, instagram hesabım hacklendi, instagram hesabıma erişemiyorum, instagram hesabım ele geçirildi, çift faktörlü doğrulama, instagram hesabım ele geçirildi, instagram hesabımı kurtar, instagram çalınan hesaplar, instagram hesabı güvenlik, instagram hesaplar çalınıyor, instagram hesaplarını koruyun, instagram hesabı hackleme, instagram oltalama taktiği, instagram oltalama, instagram siber güvenlik,